Siewniki punktowe MONOSEM to maszyny rolnicze do wysiewu kukurydzy, buraków, fasoli, słonecznika, bobiku, rzepaku, a także nasion wymagających wysokiej precyzji, czyli warzyw (wysiew cebuli, marchwi, pietruszki, itp.) Wśród siewników punktowych MONOSEM, dostępne są siewniki pneumatyczne i siewniki mechaniczne. Zawsze precyzyjne, ze szczelnym aparatem wysiewającym, doskonale dopasowaną tarczą i licznymi, nagradzanymi na całym świecie, rozwiązaniami usprawniającymi pracę.

MONOSEM to jedna z najbardziej znanych marek siewników punktowych w Europie. Powstała w 1945 roku, w zachodniej Francji, rodzinna fabryka (Compagnie Commerciale Ribouleau) do dzisiaj jest synonimem wysokiej jakości i precyzji siewu punktowego; kukurydza, buraki, słonecznik, fasola, kukurydza cukrowa, bobik, rzepak – wszystkie te rośliny mogą być wysiane punktowo z wykorzystaniem siewników punktowych Monosem. Producent posiada również w ofercie siewniki pneumatyczne do wysiewu warzy oraz pielniki.

Najbardziej znane modele siewników w Polsce to talerzowe: NG PLUS 3, NG PLUS 4, stopkowe NC CLASSIC, modele do wysiewu warzyw Monosem MS (wersje A, B, C, D i D2) oraz siewniki mechaniczne MECA do wysiewu punktowego buraka otoczkowanego. Wcześniej popularnym modelem do wysiewu kukurydzy był PNU.
Co ciekawie, wiele prac badawczych w Polsce (m.in. przeprowadzanych przez Akademie Rolnicze i Instytuty Badawcze) z zakresu siewu kukurydzy było przeprowadzane właśnie siewnikami punktowymi Monosem.

Pierwsze siewniki punktowe Monosem pojawiły się w Polsce ponad 20 lat temu. Do dzisiaj cieszą się powszechnym uznaniem i bardzo dobrą opinią wśród rolników, dzięki bardzo niskiej awaryjności, dokładności wysiewu i zachowaniu zadanej obsady na hektar. Możliwość wyposażenia siewników w podsiewacz do nawozów granulowanych, aplikator do mikrogranulatów (Microsem) oraz w kontroler wysiewu jeszcze bardziej wpływa na zwiększenie komfortu pracy.

Siewniki Monosem są najczęściej wykorzystywanymi siewnikami do wysiewu nie tylko kukurydzy standardowej, ale również do kukurydzy cukrowej. Innymi zastosowaniami tych maszyn jest wysiew bawełny lub orzechów arachidowych.