Niejeden klient przed zakupem ciągnika ma poważny dylemat – wybrać 4 czy 6-cylindrowy silnik skoro obydwa generują taką samą moc?
Otóż żeby właściwie podejść do odpowiedzi na to pytanie po pierwsze należy zastanowić się do jakich zadań będzie wykorzystywany upragniony ciągnik. Kolejna rzecz to powierzchnia gospodarstwa i czy będzie to główna maszyna w tym gospodarstwie czy może ciągnik pomocniczy.

Maszyny z 4-cylindrowymi silnikami są na pewno lżejsze i zwrotniejsze, a to przekłada się na mniejsze spalanie podczas zwykłej codziennej pracy, np. z ładowaczem czołowym czy w transporcie. Ze względu na wszechstronność zastosowania ciągniki te świetnie sprawdzą się w średnich gospodarstwach rodzinnych – jako główny koń pociągowy, ale również w dużych gospodarstwach jako ciągnik pomocniczy.
Z kolei 6 cylindrów pod maską będzie niezastąpione w ciężkich pracach polowych i na dużych obszarach, tzn. tam gdzie mamy do czynienia z długą i ciężką pracą pod wysokim obciążeniem. Wiąże się to z ich większą masą i szerszym rozstawem osi, ale również charakterystyką momentu obrotowego i krzywą mocy silnika. Nieraz może się okazać, że podczas tych samych wymagających i ciężkich prac silnik 6-cylindrowy okaże się również bardziej oszczędny od jednostki 4-cylindrowej, chociaż moc obydwu maszyn będzie na porównywalnym poziomie. Do tego dochodzi wytrzymałość samej jednostki. Zatem ciągnik z silnikiem 6-cylindrowym niezaprzeczalnie powinien znaleźć się w każdym większym gospodarstwie!
Decyzja niełatwa, ale pamiętajcie, że nowoczesne technologie Massey Ferguson coraz bardziej niwelują różnice pomiędzy 4 i 6-cylindrowcami!
AGRIMAR oferuje ciągniki 4 i 6-cylindrowe Massey Ferguson o następujących mocach:
  • 4-cylindrowe – o mocach rozpoczynających się już od 75 KM (np. w małych ciągnikach sadowniczych Massey Ferguson serii 3700), aż do 200 KM w Massey Ferguson serii 6700S
  • 6-cylindrowe – od 155 KM w Massey Ferguson 7715 S do ponad 400 KM drzemiące w Massey Ferguson 8740 S.

W ofercie Massey Ferguson ciągnikami prezentującymi porównywalne moce, a różniące się liczbą cylindrów są ciągniki serii MF 6700S i MF 7700 S, gdzie:

  • dla 4-cylidrowego MF 6715S odpowiednikiem mocy jest 6-cylindrowy MF 7715S – obydwa modele dysponują mocą 155 KM (175 KM z EPM);
  • dla 4-cylidrowego MF 6716S odpowiednikiem mocy jest 6-cylindrowy MF 7716S – obydwa modele dysponują mocą 165 KM (185 KM z EPM);
  • dla 4-cylidrowego MF 6718S odpowiednikiem mocy jest 6-cylindrowy MF 7718S – obydwa modele dysponują mocą 180 KM.

Szczegółowe informacje o wszystkich modelach serii MF 6700 S i MF 7700 S znajdziecie tutaj